Právě si prohlížíte Jak skloubit zaměstnání s vysokou citlivostí

Jak skloubit zaměstnání s vysokou citlivostí

Vyčerpávají vás neustálé povinnosti? Uděláte jednu věc, dokončíte projekt a než byste měly čas vydechnout, zorientovat se, vědomě uzavřít dokončené, už se na vás valí aktivity další. 

Kdo není ve stresu, neumí multitaskovat, jako by nebyl.

Pití kofeinovaných nápojů už dávno není luxus, ale nutnost, abychom den zvládly. Probouzíme se a víme, že bychom potřebovaly ještě hodinku spánku navíc, ale budík je neúprosný a práce čeká

V kanceláři si musíme vyslechnout výčitky kolegyně, které sice nejsou mířeny na nás, ale zdá se, jako by nikdy nebyla s ničím spokojená. Poté, co jsme uklidnily několik rozzlobených zákazníků, ať už formou e-mailu nebo po telefonu, nám naznačuje šéf, že s námi chce mluvit. 

Sedíme na meetingu, který trvá hodinu, byť by se dal vyřešit v jednom mailu nebo za deset minut. Ale ne, každý otřebuje vyjádřit svůj názor, nesouhlasit se situací, přihřát si svou polívčičku…

A tak se vracíme ke stolu, kde nám mezitím přibyla kupa práce a jsme z toho otrávené.

Jak jsme se sem dostaly?

Škola nám většinou šla dobře, bavilo nás se učit. Známky jsme měly dobré (možná až na tělocvik, nebo když si na nás zasedla učitelka s tím, že jsme moc stydlivé a ona už nás naučí, jak svět funguje). Práci jsme si po škole našly, jak se od nás očekávalo

Všechno podle plánu.

Měly jsme spoustu ideálů: změníme svět, díky nám bude všechno jinak, pomůžeme tolika lidem.

Ale místo toho nám naše idealistické brýle už dávno opadly a my se cítíme unavené, vystresované, vyčerpané.

Tušíme, že bychom něco měly změnit, ale nevíme, co. Netušíme, jak

Možná si připadáme jako princezny zakleté ve věži (v moderním světě zavřené v prosklené kanceláři, do které je na nás ze všech stran vidět, to zní taková věž se soukromím o něco lépe…) a čekáme, až konečně přijede rytíř na bílém koni a zachrání nás. 

Čekáme den, měsíc, roky. 

Ale rytíř buď neumí číst mapu nebo si ještě na mobilu neaktivoval google maps, protože my čekáme, čekáme a on nikde.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že jako vysoce citlivé jsme jiné

Fungujeme jinak. 

Náš nervový systém je od přírody aktivnější. Je to jako bychom jely autem a poslouchaly rádio, ale ne jednu stanici, ale rovnou pět najednou. Kromě Evropy 2 posloucháme najednou Impuls, Radiožurnál, Český rozhlas, Rádio Blaník a ještě máme zapnuté písničky na mobilu. 

Je jasné, že z toho máme guláš a je to teda pěkně náročné

A ano, umíme se soutředit a vytáhnout důležité informace, zvědomit si, která stanice hraje reklamu a která naši oblíbenou píseň, ale je to neskutečně náročné. Jen si představte tohle dělat hodinu, to pak potřebujete půl dne spát nebo aspoň nic nedělat. Lidé, kteří nejsou vysoce citliví, mají konstantně zapnutou jen jednu frekvenci. Hotovo. 

Nic víc neslyší. Není divu, že se pak diví, co vyvádíme, proč jsme tak unavené?

Abychom to neměly tak těžké, posdílím několik osvědčených tipů, které fungují nám, vysoce citlivým. 

Doporučuji dopřát si čas na vyzkoušení. 

Jsme každá jiná a máme jiné potřeby. Jedním z našich úkolů v životě je dopřát si čas a pozornost k sobě samé a navnímat, co nám dělá a nedělá dobře a svůj život tomu uzpůsobit.

Jak pracovat v souladu s vysokou citlivostí

  1. Uvědomění

Pokud máte delší dobu pocit, že vám vaše práce nevyhovuje, sledujte, co vám vadí. Pište si denně, jaký byl váš den a co vám vadilo. Nebaví vás náplň vaší práce? Toužily jste se stát cukrářkou, ale rodiče chtěli, aby z vás byla studovaná inženýrka, a tak jste šly na ekonomku, ale z čísel se vám už hlava točí?

Nebo vás štvou lidé v okolí, ať už nepříjemný klient, pořád nespokojená kolegyně nebo nespravedlivý šéf?

Případně vám nevyhovuje rytmus práce? Málo přestávek, denní a noční, musíte začít pracovat příliš brzy nebo naopak máte důležité schůzky až k večeru, ale to už jste unavené a chcete si odpočinout?

Zapisujte si, co vás trápí, snažte se co nejvíce konkrétně.


Příklady:

  • Průvan v kanceláři – kolegové větrají a pořád otevírají dveře
  • Hluk – několik kolegů naráz telefonuje
  • Světlo – umělé zářivky vám vadí, nebo chybí žaluzie a vám svítí slunce do očí nebo na obrazovku, že nevidíte dobře
  • Vůně – špatně vyvětraná místnost, příliš parfémovaný kolega

2. Změna

Když si uvědomíte, co vás trápí, můžete s tím něco udělat. Můžete navázat komunikaci, promluvit si s dotyčnou osobou. Potřebujete chodit do práce později – můžete si snížit úvazek? Bylo by možné důležité schůzky posunout na dříve, ať nejste celý den nervózní?

Pokud vás nebaví neustálé stěžování kolegyně, můžete jí to říci nebo omezit čas, kdy se s ní bavíte? Připadně ji představit podobně laděné kolegyni, ať si povídají a vy máte klid na práci.

Vyhovovala by vám spíše práce z domova nebo úplně jiné úkoly? Jste spíše introvertní, ale celý den musíte pracovat s lidmi? Bylo by možné alespoň část vašich úkolů vyměnit, třeba můžete sestavovat tabulky – práce s excelem je skvělá pro introverty. A když vám pár hodin práce s čísly zajístí klid, ani se nebudete divit, že jste si práci s čísly zamilovaly.😊

3. Práce na sobě a dostatek odpočinku

Jako vysoce citlivé na sebe máme velké nároky. Chceme dostát požadavkům okolí, ale často jdeme proti sobě. Neposloucháme své potřeby, nedopřejeme si odpočinek a čas na regeneraci. 

Naše energie nám pak ubývá a my jsme stále více vyčerpané, mnohé z nás vyhoří. 

To není dobrá cesta. Naučte se, které činnosti vám energii dodávají, pomáhají vám se zregenerovat. A zařaďte je do svých každodenních činností.

Nečekejte na rytíře na bílém koni. Z věže se umíme vysvobodit samy.

Naše okolí prostě mnohdy neví, že nám něco vadí. Jak jsem popisovala v příkladu s rádiem, když běžný člověk poslouchá jen 1 stanici, nenapadne ho, že vy jich slyšíte 5. Vysvětlujte

Mnohdy se uleví oběma stranám, když ostatní ví, co potřebujete. Dejte ostatním čas, aby pochopili a zvykli si na vaše potřeby. Komunikace zvládne mnohé. Nejednou se ulevilo okolí, když vysoce citlivá žena začala popisovat, co potřebuje. Koneckonců pak byli spokojenější všichni

Jak žena, která vyšla ze spirály stresu, tak šéf i kolegové.


A to je ten šťastný konec, po kterém všechny toužíme.

Sandra Woiwode – průvodkyně a podporovatelka vysoce citlivých žen

Ráda by ses naučila pracovat v souladu s vysokou citlivostí

Jsem tu pro Tebe

Provázím vysoce citlivé ženy k životu s klidem, v radosti, pohodě.

Objednej se na konzultaci.

A pokud preferuješ samostudium, mám pro Tebe kurz, díky kterému poznáš a naučíš se pracovat se svou citlivostí.