Mnohé z nás odmalička slýchaly, že jsme moc pomalé. Svět okolo nás se točil závratnou rychlostí a čím jsme byly starší, tím na nás byly kladeny vyšší nároky.
Podobné věty nebyly výjimkou:
,,Rychle, udělej tohle! Pospěš!“
,,Pomoz mladšímu sourezenci.“
,,Ty se s tím strašně patláš! Proč Ti to trvá tak dlouho?!‘‘
Když jsme přišly do nového prostředí, ať už to byla školka, škola nebo zájmový kroužek, očekávalo se od nás, že zapadneme. Najdeme si rychle kamarády a vše poběží jako po másle. Jakmile jsme se však nejprve rozkoukávaly, jemně ,,osahávaly‘‘ nové prostředí, pozorovaly lidi okoli sebe a jejich reakce, dostaly jsme nálepku stydlivá, pomalá, introvertka, někdy bohužel i opožděná.
Jedna citlivá žena vzpomíná:
‚,Strašně nerada jsem ráno brzy vstávala. Rodiče nás nutili vstávat v pět hodin ráno, abychom šli na houby. Nechápala jsem to. Říkala jsem jim: vždyť ty houby nám neutečou!‘‘
Bohužel, logické argumenty nepadly na úrdonou půdu a rodiče si brzké vstávání nenechali vymluvit.
A tak se malá holčička rozespale plahočila po lese, očka se jí mhouřila, raději by ještě zůstala v teplé postýlce a dopřála si odpočinek. Ale místo toho byla navlíknutá do bundy, nepromokavých bot a s košíkem tápala po lese a hledala houby.
Jiná klientka mi vyprávěla, že její rodiče rádi o víkendu cestovali. Aby se však vyhli dopravním zácpám, vyráželi ve 4 nebo 5 hodin ráno. To byl pro ni opravdu drsný budíček, byť byla ranní ptáče. Její špatnou náladu danou únavou jí pak rodiče vyčítali, že si něco vymýšlí, proč se pořád tváří tak utahaně a že v autě může dospat. Může, ale auto není pohodlná postel…
Jako vysoce citlivé potřebujeme v novém prostředí více času na aklimatizaci.
Když vejdeme do nové situace, ať už je to nová práce nebo první den ve školce, vnímáme více, než ostatní.
Jiní lidé si všimnou prostředí, kolik je lidí okolo a vrhnou se do situace.
My však vnímáme mnohem více. Všímáme si nejen jak vypadá nové prostředí, všimneme si nábytek, barvy, i kde je nepořádek.
Zároveň slyšíme v rozhovorech mnohem více než ostatní, vnímáme nálady druhých, ještě než jsme se s nimi dali do řeči. Když probíhá několik rozhovorů najednou nebo je všudypřítomný dětský povyk, je pro nás těžší tyto vjemy vyfiltrovat a soustředit se pouze na jeden úkon, na jednu konverzaci.
Mnohdy pak dojde k tomu, že je náš nervový systém, který je aktivnější než u jiných, prostě přepracovaný.
Příliš silné stimulace ze všech stran (světla, zvuky, lidé, nové prostředí, do toho někdy naše vlastní emoce), nás vyčerpají a my už nemáme chuť na nic.
V lepším případě se stáhneme a někde v koutku sledujeme situaci, nebo se přidáme ke skupině, kde je jasný extrovert a naše mlčenlivost dlouho nikoho netrkne.
V horším případě jsme přepjaté, frustrované, máme špatnou náladu a tu dáme okolí znát.
Ostatní lidé se pak diví, proč je ta nově příchozí nepříjemná, nedostupná, působí dokonce arogantně?!
To vše je proto, že je toho na nás moc a my potřebujeme klid, odpočinout si, nabrat sil. Potřebujeme zpracovat zažité vjemy.
Okolí se tedy jevíme pomalé, v realitě jsme však většinou přepracované, vysílené, protože toho musíme o tolik více vstřebat než ostatní.
Je dobré si být těchto svých reakcí vědoma a umět s nimi pracovat.
Jak na to?
Prvním krokem je uvědomění.
Vědět, že jsem vysoce citlivá a vnímám více než ostatní.
Můj nervový systém je aktivnější než u jiných lidí.
Nejde tedy o to, že bych byla pomalá nebo šnek, ale vnímám více než ostatní a potřebuji zpracovat více vjemů.
To zabere čas.
Mohu si tedy naplánovat, že v nových situacích budu jen omezenou dobu, když začnu vnímat, že je toho moc, dám si pauzu.
Buď se rozloučím, nebo ne chvilku poodejdu do klidnější oblasti. Ať už vyjdu ven před budovu a nadechnu se pár minut čerstvého vzduchu, projdu se dlouhou chodbou, nebo si budu o něco déle ,,pudrovat nos‘‘ před zrcadlem na toaletě.
Zároveň je velmi dobré, se na situaci předem připravit, snížit stres a úzkost na minimum už předem, aby mě situace úplně nevykolejila.
Na to funguje výborně metoda EFT, která snižuje stres a zklidňuje nervový systém.
Rády byste se dozvěděly více praktických tipů, jak situace zvládat bez zbytečného vyčerpání nebo přílišné stimulace? A co dělat, když jste to přepískly a večer melete z posledního?
Pak je pro vás ideální konzultace.
Podíváme se spolu na situace, které vás vyčerpávají a vybavím vás praktickými tipy, jak snížit úzkost a neúnosnou přílišnou stimulaci.
Pokud vás dlouhodobě trápí stres a úzkost spojená s nějakou situací, můžeme pomocí metody EFT odstranit bloky a stres. Více informací o konzultaci a možnost objednat najdete tady: konzultace
Sandra Woiwode – průvodkyně a podporovatelka vysoce citlivých žen
Ráda by ses naučila pracovat v souladu s vysokou citlivostí? Chceš praktické tipy, jak na to nebo řešení Tvé konkrétní situace?
Jsem tu pro Tebe! Provázím vysoce citlivé ženy k životu s klidem, v radosti, pohodě.
Objednej se na konzultaci.
A pokud preferuješ samostudium, mám pro Tebe kurz, díky kterému poznáš a naučíš se pracovat se svou citlivostí.