Poznávání cizích krajů, seznamování se s novými lidmi, ochutnávání nových, neznámých pokrmů, nové vůně, barvy, taje přírody. To všechno s sebou přináší cestování.
Pro jedny dobrodružství, které by neměnili za nic na světě, pro jiné zbytečný stres, raději zůstanou doma, nebo cestují radši v okolí.
Cestování však s sebou přináší i nečekané změny a může vést ke stresu. A to nemluvím o tom, když mají partneři jiné představy, a pohádají se buď už na začátku, nebo v průběhu dovolené.
Dnes se chci zaměřit na to, jak si můžeme jako vysoce citlivé cestování zpříjemnit. Ne, nedokážeme mít pod kontrolou všechny vnější vlivy a zajistit, že všechny naše spoje – od taxíku, přes vlak až po letadlo dorazí včas. Ani nemáme vliv na to, jestli náš hotelový pokoj bude opravdu dostupný, nebo jestli se manažer hotelu přepočítal kapacitu pokojů a nám unikl náš rezervovaný pokoj před nosem. ..
1. Plánování
Ještě něž vyrazíme do světa, je fajn, mít plán. Pokud chceme mít dovolenou spontánní a měnit místa a cíle dle nálady, je to v pořádku. Ale měli bychom vědět, kdy odjíždíme, kde přespíme první noc, kdy se vracíme a pokud možno co chceme na dovolené dělat, abychom si mohli sbalit kufr (kombinéza nám bude na pláži k ničemu a stejně tak plavky na sjezdovce).
Tip pro vysoce citlivé: Velmi doporučuji neplánovat si na den příjezdu do cílové destinace více než jednu aktivitu. Možná bude pokušení veliké, přijet, jít se podívat po památkách a večer ještě do baru. Zvažte ale, jestli se vám víc nevyplatí rozložit síly a alespoň část programu přesunout na další den, když budete vyspaní.
2. Naše citlivé tělo je jako malé dítě
Tuhle radu jsem kdysi slyšela a nedám na ni dopustit, prostě ji musím předat dál. O své tělo se nejlépe staráme, když jej vnímáme jako malé dítě. Ano, dokáže mnohé, od vyčištění zubů až po běh maratonu, ale potřebuje pozornost a péči. To znamená – pravidelně jíst, pít a spát. A nezapomínat na přestávky na záchod…
Tip pro vysoce citlivé: Mějte u sebe pokud možno vždy něco k pití. Stačí nosit malou lahev o objemu 100 ml – 0,5 litru, co vám vyhovuje. Noste s sebou vodu. Pokud zrovna nemáte žízeň, může vám posloužit k mytí rukou nebo se osvěžite pár kapkami na obličej či hlavu. K jídlu stačí maličkosti, od jablka přes tyčinku až po chleba. Být hladový společník na cestování není příjemné pro nikoho. Vás ani vaše spolucestující.
3. Dostatek odpočinku
Jsou různé druhy aktivních dovolených – od poznávacích, přes dobrodružné až po adrenalinové zážitky. Tedy pokud nechceme týden ležet jen na pláži a plavat v moři, což je také naprosto v pořádku! Dbejte však na to, že si potřebujete i na dovolené odpočinout. Na rozdíl od stereotypního dne doma je na dovolené všechno nové. Prostředí, lidé, jídlo. To všechno musí vaše nervová soustava zpracovat. Dopřejte si čas, ať si dovolenou opravdu užijete!
Tip pro vysoce citlivé: Netlačte na sebe a klidně některé aktivity vynechte. Pokud jste na dovolené ve skupině lidí nebo jen s partnerem, je v pořádku, pokud se některých aktivit nezúčastníte a místo toho si lehnete do postele a odpočinete si. Můžete si číst, koukat na televizní pořady v cizím jazyce (pokud mu nerozumíte, je obrovská legrace, dělat hlasy za herce a vymýšlet si, co říkají), nebo usrkávejte mojito při bazénu, listujte v časopisu a užívejte si, že jen jste. Vaše tělo se vám za tento odpočinek štědře odvděčí.
4. Nepodceňujte návrat domů
Dovolenou jste si užili a teď vás čeká cesta domů. Ta už není velkou neznámou, protože pokud cestujete zpět stejnou cestou, znáte místa a váš nervový systém nemusí zpracovávat nové vjemy. Na druhou stranu je ale i cesta domů pokladnicí pro stres a nečekané změny, zpoždění či prosté šprýmy strýčka Náhody. Mějte naplánovanou cestu domů, podívejte se, kdy vám jede další spoj, pokud váš kvůli vnějším okolnostem nestihnete. Buďte připraveni.
Tip pro vysoce citlivé: Po návratu z dovolené si dopřejte den až dva na aklimatizaci. Přijet v neděli v deset večer domů a muset vstávat další ráno v šest do práce, sice prodloužilo vaší dolovenou na maximum, ale může vás zbytečně stresovat. V pracovním týdnu pak musíte nejen v práci dohánět, co se vám během dovolené nakupilo na pracovním stole, ale také vybalit, vyprat věci z dovolené, jít na nákup a zase začít s klasickou rutinou. Proto doporučuji, abyste se vrátili, měli ještě den dva na aklimatizaci, v tyto dny můžete vyprat, dojít si nakoupit, zařídit, co je třeba, a pak s jasnou hlavou začít pracovní týden.
Líbily se vám tipy na cestování a chtěli byste vědět víc?
Připravila jsem pro vás 3 tajné tipy, díky kterým bude vaše cestování v pohodě, v souladu s vaší citlivostí. Přihlaste se o tajné tipy tady:
Tajné tipy pro vysoce citlivé
Přihlas se ZDARMA
Děkuji, zbývá už jen jeden krok.
Ve svém e-mailu prosím potvrď, že e-mail je opravdu Tvůj.
Hledej i ve složkách promo a hromadné.
Pokud bys e-mail nenašla, napiš mi prosím na e-mail: info@zenascitem.cz
Bez potvrzení Tvého e-mailu Ti nemohu poslat tipy ani další informace o vysoké citlivosti.
Sandra Woiwode – průvodkyně a podporovatelka vysoce citlivých žen
Ráda by ses naučila pracovat v souladu s vysokou citlivostí? Chceš praktické tipy, jak na to nebo řešení Tvé konkrétní situace?
Jsem tu pro Tebe! Provázím vysoce citlivé ženy k životu s klidem, v radosti, pohodě.
Objednej se na konzultaci.
A pokud preferuješ samostudium, mám pro Tebe kurz, díky kterému poznáš a naučíš se pracovat se svou citlivostí.